6 Ekim 2010 Çarşamba

PHOTOSHOP’TA MASKELEME TEKNİKLERİ

Bir imajın tamamını göstermek yerine belli bir kısmını gösterip geri kalan kısmını gizlemek için maskeleme tekniklerini kullanırız.

Photoshop’ta 5 çeşit maskeleme tekniği vardır. Bunlar:

1.Clipping Mask: Bir grafiğin bir başka grafiği maskelemesi durumudur.

Bir örnekle açıklamaya çalışalım:

Önce Photoshop'ta bir manzara resmi açalım.Daha sonra yeni bir katmana bir şekil çizelim.İmaja Clipping Mask uygulayabilmek için Layers paletinde imaj üstte şekil altta yer almalı.İmajın bulunduğu katman seçiliyken sağ click yapıp açılan menüden Create Clipping Mask komutu seçilmelidir.Şeklin imajı maskelemesi durumu aşağıdaki gibidir.Clipping Mask’i bir odaya anahtar deliğinden bakmaya benzetebiliriz ya da hamuru kurabiye kalıplarıyla çıkartmaya benzetebiliriz :)

2.Layer Mask: İmajın görünmesini istemediğimiz kısımlarının bir brush vasıtasıyla maskelenmesi durumudur.

Bunu bir örnekle açıklayalım:

Önce bir manzara resmi açalım.Daha sonra bir kadın resmini sürükleyip manzara resminin üstüne alalım.Kadın resminde beyaz olan kısımların görünmesini istemediğimiz için maskelememiz gerekiyor.

Bunun için kadın resminin bulunduğu layerı seçip Layers paletinde Add Layer Mask butonuna tıklayarak katmana Layer Mask uygulayalım.İlk kutu imajı, yanındaki beyaz kutu ise maskeyi temsil eder.
Aradaki zincir imajla maskeyi birbitrine bağlar. Eğer zinciri kaldırırsak imajı maskeden bağımsız bir şekilde düzenleyebiliriz.
Maskeleme işlemini yapabilmek için beyaz maske kutusunun seçili olduğundan emin olmamız gerekir.
Maske seçiliyse Tool Box'taki renk kutuları siyah ve beyaz olacaktır.
Siyah renk imajı gizler, beyaz renk imajı gösterir. Bu kuralın unutulmaması gerekir.Uygun bir brushla foreground color siyahken imajda görünmesini istemediğimiz pikselleri gizleyebiliriz. Color picker kutularındaki renkleri Switch butonuna tıklayarak ters çevirip foreground rengini beyaz yaparak da imajda gizlediğimiz pikselleri görünür duruma getiririz.

İmaja Layer Mask uygulandıktan sonra görüntü aşağıdaki gibi olacaktır.Bir de kadın resmine uygun bir karışım modu (Darken) uygularsak görüntü çok daha iyi olacaktır ;)3.Quick Mask: Hızlı seçimler oluşturmak için kullanılır.

Quick Mask'ı bir örnekle açıklamaya çalışalım:

İmaj üzerindeki hip pop dansçısını seçili duruma getirmek istiyorum. Bunun için seçim araçlarını kullanabilirim ya da Tool Box'taki Quick Mask modunu seçebilirim.Tool Box'taki Quick Mask Moduna tıklayarak Quick Mask moduna geçmek gerekiyor.Daha sonra araç kutusundan uygun bir fırça seçerek seçilmesini istemediğimiz (yani maskelemek istediğimiz) kısımları brushla boyuyoruz. Fırçayla boyadığımız yerler maskeden dolayı kırmızı oluyor.İşlemi tamamladıktan sonra Quick Mask modundan çıkıp normal moda dönmek gerekiyor.
Bunun için tekrar Quick Mask butonuna tıklıyoruz ve görüntü aşağıdaki gibi olacaktır.Maskelediğimiz kısımların dışındaki alanlar seçili duruma geliyor.

4.Vector Mask : Bir vektörel grafiğin bir başka vektörel grafikle maskelenmesi durumudur.

Hemen bir örnek verelim:

Önce yeni bir katman açıyoruz. Araç kutusundaki 3.grup araçlardan rectangle aracıyla bir dikdörtgen çizip içini kırmızıyla renklendiriyoruz.Dikdörtgenin bulunduğu layer seçiliyken Layer menüsünden Vector Mask - Reveal All seçeneğini işaretliyoruz.Katmana Vector Mask uyguladıktan sonra başka bir şekil çiziyorum. Burada dikkat etmemiz gereken şey çizdiğimiz şekillerin vektörel olmaması gerekiyor. Zaten vektörel olan bir grafiğe Vector Mask uygulamak saçma olur :PBöylece en son çizilen vektörel grafik, ilk çizilen vektörel grafiği maskelemiş oldu.5.Gradient Mask: Bir imaj üzerinde opaktan transparana geçiş yapmak istediğimiz zaman Gradient Mask'ı kullanırız.

Örnek üzerinde anlatalım:

Önce photoshopta bir imaj açıyoruz.Daha sonra Tool Box'tan Quick Mask butonuna tıklayarak Quick Mask moduna geçiyoruz.Araç kutusundan gradient toolu seçerek siyah beyaz renk geçişini imaja uyguluyoruz.Quick mask modundan çıkmak için tekrar quick mask butonuna tıklıyoruz.

Seçili olan kısmı backspace tuşuyla sildiğimiz zaman imaj üzerinde opaktan transparana bir geçiş uygulamış oluyoruz.

Sonuç aşağıdaki gibi oluyor.

5 yorum:

 1. Kardeş ALLAH senden razı olsun. Hiç bir soru işareti bırakmadan öyle güzel anlatmışsın ki 7'den 70'e Photoshoptan anlayan anlamayan herkes "maskeleme" konusuna bu dersten sonra son noktayı koyabilir. Gerisi artık bol pratik ve hayal gücüne kalmış :D

  YanıtlaSil
 2. resimleri kaldırmak için maskelememi kullanılıyor

  YanıtlaSil
 3. http://asligull.blogspot.com.tr/2010/10/photoshopta-maskeleme-teknikleri.html Süper!Teşekkürler

  YanıtlaSil
 4. merhaba bence photoshopcc2015 mevcut fakat kalem aracıyla çizdiğim bir şekli vektörel yapmak istediğimde sağ tıklayıp vektörel maske seçeneğini seçemiyorum seçim kapalı. Katman kısmından yapmak istediğimde de kapalı görünüyor. ne yapmalıyım, yardımcı olursanız memnun olurum. iyi çalışmalar.

  YanıtlaSil